Sağlık Sitem

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri belirtileri diğer hastalıkların belirtilerine benzeyebilir ve tanıyı geciktirebilir. Ancak, yeni, farklı belirtiler yaşamaya başladığınızda, vücudunuzun belirtilerini dinlemeniz ve doktorunuza danışmanız önemlidir. Teşhis testleri, teşhisinizi doğrulamanıza yardımcı olabilir. Pankreas kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu içeriğimizi okumaya devam edin. Başlamak için önce tansiyon ve ve ürik asit seviyenizi kontrol ettiğinizden emin olun.

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?
-Karın ağrısı
-İştahsızlık
-Kilo kaybı
-Sarılık
-İdrar renginde koyulaşma
-Sırt ağrısı
-Bulantı
-Kusma
-İshal
-Yağlı dışkılama pankreas kanserinin belirtilerindendir.

Pankreas Kanseri

Pankreas kanserinin belirtileri pankreas enzimleri içeren tabletlerle tedavi edilebilen ağrıdan ishale kadar değişebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında cerrahi ve kemoterapi bulunur. Ağrı giderici ilaçlar da bazen ağızdan veya sırt sinirlerine enjeksiyonla verilir. Pankreas kanseri için tedavi seçenekleri sayısız olmakla birlikte, erken teşhis hayatta kalma şansını artırabilir.

Günümüzde kanser araştırmaları devam ediyor ve umut verici yeni tedavilerin etkinliğini test etmek için klinik denemeler yapılıyor. İnsanların tedavi seçeneklerini doktorlarıyla teferruatlı şekilde görüşmeleri önemlidir.

Pankreas kanseriniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuz olası risk faktörlerini belirlemek için semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir. Ayrıca karnınızda kitle benzeri alanlar arayabilir ve köprücük kemiğinizin üzerindeki lenf düğümlerini kontrol edebilir.

Herhangi bir şüpheli alan bulursa, kan testi isteyebilir. Bir karaciğer fonksiyon testi, kanınızdaki bilirubin ve diğer karaciğer enzimlerinin miktarını ölçebilir. Bu seviyeler yüksekse, pankreas kanseri olabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas kanseri belirtileri, bulunduğu yere göre değişebilir. Kanser organın başına veya kuyruğuna yayılmışsa, insanlar karın ağrısı veya hızlı bağırsak hareketi problemleri yaşayabilir. Pankreas kanseri belirtileri kilo kaybı ve sarılığı da içerir. Pankreas kanserini teşhis etmek için spesifik bir test bulunmamakla birlikte, bu semptomları fark eden kişiler bir doktora başvurmalıdır.

Genetik miras, pankreas kanseri riskinde rol oynar. Diğer risk faktörleri, işlenmiş veya kırmızı et tüketimi, kızarmış yiyecekler ve şeker bakımından yüksek tüketim sayılabilir. Ek olarak, belirli kimyasallara maruz kalma, pankreas kanseri gelişimine katkıda bulunabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanseri belirtileri ve tedavileri hastalığın evresine göre farklılık gösterir. Kanser pankreasta hormon üreten bir hücrede başlayabilir. Erken evrelerinde nadiren semptomlara neden olur. Bununla birlikte, olağandışı ağrılar veya koyu renkli idrar varsa bir doktora gitmelisiniz.

Ağrı en yaygın semptomdur ve pankreas kanseri olan kişilerin yaklaşık yüzde 70’i bu sorun için tıbbi yardım ister. En sık sırtta veya karında hissedilir ve uzanırken ağrı daha kötüdür. Ayrıca yemekten sonra ağrı hissetmek daha yaygındır. Semptomlar gece, yemek sırasında veya hemen sonrasında şiddetli olabilir ve birkaç gün sürebilir. Tedavi seçenekleri kemoterapi, cerrahi ve radyasyon tedavisini içerir.

Oyla!

İlginizi Çekebilir:

Yorum yapın