1. Anasayfa
 2. İlaç Rehberi

Kolsin Draje Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kolsin Draje Nedir? Nasıl Kullanılır?
Kolsin Draje 0.5 mg
2

Kolsin draje 0.5 mg, kırmızı renkte bulunan ve sakız kıvamı dediğimiz draje olan içeriğinde kolşisin adlı anti-gut ilacını taşıyan bir tüp hap görünümüne sahip olan ilaca kolsin draje denir. Kolsin draje antigut ilacı olup, gut veya başka bir hastalıktan ötürü gelebilecek ani ağrılar için kullanılmaktadır. Kolsin draje etken maddesi 0.5 mg kolşisin olup, mısır nişastası, laktoz, talk, magnezyum (kasları rahatlatmak için), şeker (tadlandırmak amaçlı), primojel, ponceau 4r, arap zamkı, ewaks, titandioksit ve aroma yardımcı maddeleridir.

Kolsin draje ne İçin kullanılır?


Kolsin draje, kolsin draje’nin içeriğinde kolşisin etki mekanizması bulunduğu için gut hastalığı için üretilmiş bir ilaç türüdür. Sahip olduğunuz gut’un kronik veya akut olmasına gerek yoktur. Kolsin gücünü yavaş yavaş göstermektedir. Lakin sadece gut için değildir. Akdeniz humması adını verdiğimiz hastalığın tedavisinde de kullanılırken, bu hummanın neden olduğu eklem ağrıları, ateşli nöbetket, karın ağrısı ve şişlik içinde kullanılmaktadır. Ayrıca Behçet hastalığı olarakta bilinen ağız, yüz ve cinsel bölgelerde oluşan yara, deri problemlerinin tedavisi içinde tercih edilmektedir.

Kolsin draje nasıl kullanılır?


Kolsin draje kullanımı hastalığa göre değişmektedir. Kolsin draje ağızdan yani oral yol ile alınan bir hap türüdür. Bu konuya şöyle başlamak isterim;
Gut hastaları için kolsin draje kullanımı: Günde 1 adet tok karnına olmak üzere başlanılır, daha sonra doz ayarlaması yapılmaktadır.
Genetik akdeniz humması hastaları için kullanım şekli: Yine günde tok 1 adet draje ile başlanır, eğer ki doz yetmez ise bu yarım yarım arttırılır.
Behçet hastaları için kullanım dozu: Her bir kolsin drajeyi 3’e bölerek 1 veya 1.5 mg. şeklinde tok karnına kullanılmalıdır.

Kolsin draje 0.5 mg kolişisim yan etkileri nelerdir?


Hırıltılı nefes alıp verme ile başlayan nefes daralması, göz, yüz ve dudaklarda aniden şişkinlik. Vücut derisinde kaşıntı ile başlayan deri dökülmesi. Bu saydıklarım alerjik reaksiyonlardır.
Agranülositoz ve trombositopeni gibi kan değerlerine ani düşüş,
Aplastik anemi başlangıcı (aplastik anemi nedir? bir tür kansızlık),
Kemik iliği bozukluğu,
Sindirim sisteminde değişiklik ile başlayan bozukluk ve kanama,
Aşırı derece büyük tuvalete çıkma isteği (bir nevi şiddetli ishal),
Sinir sisteminde değişim (hissizlik ve kasılma),
Sarılık ve halsizlik,
Kas ağrısı ile başlayan kasılmalar, kas erimesi ve kas bozuklukları,
Mide bulantısı ile devam eden kusma, karın ağrısı ve ishal,
Saçların dökülmesi ve saç derisinin kuruması,
Sprem sayısında azalma ile devam eden bozukluklar.

Kolsin draje faydaları nelerdir?


Kolsin draje’nin faydaları kullanım sonrasında vücudunuzda bulunan 3 hastalıktan birinin neden olduğu rahatsızlıklardan arındığınızı hissetmenizdir. Lakin bu ilacı kullanırken ciddi anlamda dikkat etmeli ve doktora görünerek kan değerlerinize baktırmalısınız.

Kolsin draje zararları nelerdir?


Kolsin draje 0.5 mg kolişisin zaraları ise ilk olarak yan etkilerinde belirttiğim rahatsızlıklardır. Tabi şuda bir gerçek ki, sürekli kullanım böbrekli illa ki etkilemektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan maddelerden bir tanesi vücuda fazla gelmesi ile alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kolsin draje 0.5 mg reçetesiz tedarik edilebilir. Kolsin draje prospektüs kısmını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım faydasını görürsünüz. Kolsin draje yurtdışında kolşisin dispert olarak geçmektedir. Son olarak kolsin draje kolşisin kullananların yorumları bizler için değerli olup, ilaç hakkında daha fazla bilgi vermelerini rica ediyorum.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. İlaçları kullanmadan önce buradan detaylı bilgilerini okuyup kullanıyorum. Bazen içerisinde bilgi kağıdı olmuyor. Böyle sitelerin olması çok işime yarıyor.

 2. Bilgilendirme icin tesekkurler, umarim kimse hicbir ilaci kullanacak duruma dusmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir