Sağlık Sitem

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Ve Tedavisi

Varikosel Nedir?

Vorikosel; varis normalde bacak kısmında bir sıkıntı olması ile birlikte erkek cinsel uzuvlarında da görülebilen bir sıkıntı oluşturabilir. Bu sıkıntı genellikle varikosel olarak adlandırılır. Kısırlık gibi bir rahatsızlık endişesiyle doktora başvuran kişilerin birçoğunda testis üzerindeki kan boşaltan toplardamarlarda oluşan varis rahatsızlığı bu adı alır.

Rahatsızlık testislerdeki toplardamarların bacaklardaki gibi genişlemesi sonucunda ortaya çıkar. Testis içerisindeki toksik madde birikimi, testis kan akımının bozulması gibi durumlar ve sperm, testesteron üretiminde bozulma ortaya çıkabilir.

Erkeklerde sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan varikosel ilerleyen boyutlarda testis küçülmesi ve erkeklik hormonu, testosteron üretiminde bozukluklar oluşturabilir. Zamanla gelişen bu rahatsızlık, birçok farklı belirti ortaya çıkararak, erkeklik hayatında önemli sorunlar yaratabilir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman semptomlar şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlık, net bir tedavi gerektirir. Fiziki muayene sayesinde belirlenebilir. Bu sayede hızlı bir tedavi için skrotal bir kitle veya testis ağrısı görülebilir. Bu nokta dışında varikosel belirtileri arasında genellikle testis ve bölgesinde ağrı, şişlik durumu, yumruklaşma, şekil bozukluğu, küçülme ve damar şişkinliği gibi noktalar görülebilir. Ayrıca testis boyutları birbirinden farklı olabilir. Kısırlık gibi problemler ortaya çıkabilir ve daha önce benzer bir sorun yaşamamış olsanız dahi değişen problemler görülebilir.

varikosel nedir

Varikosel Ağrılarının Nedeni

Genel varikosel belirtileri arasında en çok görülen nokta ağrılardır. Özellikle ilerleyen aşamalarda çok sık görülen ağrılar hafiften orta dereceye kadar görülebilir. Çok uzun süre oturma neticesinde daha fazla olan ağrı, uzanma ile azaltılabilir.

Geceleri daha çok hissedilen bu ağrılar bazen dışarıdan görülecek şekilde belirginleşen genişleme sonucunda bacaklarda görülen varis benzeri bir sonuç ile ağrıyı daha fazla noktaya ulaştırır. Rahatsızlık ilerledikçe damarlar şiştiğinden dolayı daha fazla ağır yaşanabilir. Temel olarak bu rahatsızlık, testis küçülmesi ortaya çıkarabilir. Ancak her zaman bu belirtiler çıkmasa da ağrı sıklıkla yaşanan sıkıntılardan birisidir.

Varikosel Nasıl Teşhis Edilir?

Rahatsızlık öncelikle fiziksel muayene ile teşhis edilebilir. Öncelikle ürolog ayakta hasta muayenesi gerçekleştirir. Nefes alma, tutma ve verme gibi yöntemler ile fiziksel kontrolü sağlanır. Valsalva manevrası olarak bilinen bu teknik sayesinde şişmiş damarları tespit edilebilir.

Fiziksel muayene sonrasında skrotal ultrason testi sağlanması gerekebilir. Rahatsızlık ultrason ile tespit edildiğinde, testis boyutları da belirlenebilir. Özellikle ergen hastalarda tedavi daha rahat bir şekilde belirlenecektir. Testis büyüklüğü 1-3 arasında derecelendirilerek, tedavi seçenekleri ortaya çıkarılır.

varikosel belirtileri

Varikosel Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Her zaman gerekli olmayan varikosel tedavisi birçok erkekte uygulanmasa dahi çocuk sahibi olunabilir. Fakat çok yüksek bir ağrı, testis şişmesi ya da kısırlık görüldüğünde tedavi gereklidir. Net bir şekilde önleyici bir ilaç bulunmamasına rağmen asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Onarım tedavileri için de ameliyat yöntemi tercih edilebilir.

Ameliyat ile varikosel tedavisi gerçekleştirme konusunda açık cerrahi, perkutan embolizasyonu veya laparoskopik cerrahi sağlanabilir. Açık cerrahide damara kasık yolundan ulaşılarak kan akışı bloke edilir ve sonrasında tıkanıklıklar ortadan kaldırılır.

Daha pratik bir yöntem oluşturan mikro cerrahi veya laparoskopik cerrahi sayesinde tedavi daha hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir. laparoskopik cerrahi yönteminde karın bölgesinde açılan ince bir kesik kullanılarak içeri girilir. Genel anestezi sayesinde çok düşük yan etki ile kısa sürede taburcu olmanızı sağlar.

Perkütan embolizasyon yönteminde ise damar yoluna sokulan kameralar monitör ile izlendikten sonra birkaç saat süren bir işlem sayesinde tekrar eden rahatsızlıklar giderilebilir. Tüp yerleştirme işlemi gerçekleştirildiği için rahatsızlık giderek küçülecektir.

Tedavi konusunda öncelikle bol bol taze meyve sebze tüketmek, kepekli ve lifli gıdalar tercih etmek ve her gün en az 8 bardak su içmek önemlidir. Organik beslenmek, abur cuburdan uzak durmak, C vitamini oranlarına dikkat etmek ve egzersiz sağlamak önemli bir noktadır.

Erkek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için tıkalyınız

https://www.sagliksitem.com/erken-bosalma-nedenleri/
Oyla!

İlginizi Çekebilir:

“Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Ve Tedavisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın