Sağlık Sitem

Ton Balığının Faydaları ve Zararları

Ton Balığının Faydaları

Ton balığı birçok faydasının yanı sıra kalbe, kan basıncını düşürmeye ve hatta bağışıklık sistemine iyi geldiği bilinen bir besindir. Ton balıkları çok büyüktür ve bu balıklar 250-300 Kg ağırlığa ulaşabilir. Harika bir protein kaynağı olan ton balığı kanser riskini de azaltmaktadır. Ton balığının faydaları arasında formda kalmak, kilo almamak, Omega yağ asitleri içeriği sayesinde sağlıklı bir kalp damar sistemine sahip olmak sayılabilir.

Düzenli olarak ton balığı tüketimi, birçok hastalığın ve fiziksel problemin önlenmesine yardımcı olabilir. Ton balığı Anti-inflamatuar özelliklere sahip omega-3 yağ asitleri içerir. Ton balığı, bu besinlerin mükemmel bir kaynağıdır kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ton balığında bulunan omega-3 yağ asitleri, genellikle yaşa bağlı durumlardan kaynaklanan kas dejenerasyonunu ve göz problemlerini önleyebilir. Ağır işlerde çalışıyorsanız enerji biriktirmek için düzenli olarak ton balığı tüketin.

Ton Balığı Neler İçerir?

Ton balığındaki omega-3 yağ asitleri de kalp için mükemmel faydalar içerir. Bu yağ asitleri atardamarlarda plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve ayrıca vücudun kan dolaşımını iyileştirir. Ayrıca ton balığı, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olan D vitamini içeriğince son derece zengindir. D vitamini sağlıklı kemikler için hayati önem taşır ve aynı zamanda osteoporozu da önler.

Ton Balığı Zararları

Konserve ton balığının zararları var mı? Bu konu çok merak ediliyor. Konserve ton balığı, civa içeriyorsa, sağlığınızı şu yönde etkileyebilir: Bilişsel bozukluk, koordinasyon sorunları ve parmak kıvrılması gibi çeşitli şekillerde etkileyebilecek rahatsızlıklara ortaya çıkabilir.

Araştırmalar, ton balığı açısından zengin bir diyetteki omega-3 yağ asitlerinin gözleri yaşa bağlı makula dejenerasyonundan koruyabileceğini göstermiştir. Ulusal Göz Enstitüsü Müdürü Sc.D.’den Paul A. Siving’e göre, balıklardaki omega-3 yağ asitleri, diyabet ve yaşlılığın yaygın bir komplikasyonu olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) önleyebilir. Ancak bu bulgular tartışmalıdır.

Ton Balığı İçeriği ve Kalori Değeri

Ton balığı besin değeri açısından en sağlıklı deniz ürünleri arasındadır. Vücut için önemli bir vitamin olan B12 vitamini içeriği yüksektir. B12, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur ve kansızlığı önleyebilir. Ek olarak, sağlık için faydalı olabilecek birkaç başka besin daha içerir. Ton balığının kalori içeriği çok düşüktür, bu nedenle kilo vermek isteyenler için ideal bir seçimdir.

Araştırmalar, ton balığında bulunan omega-3 yağ asitlerinin arterlerde kötü kolesterol birikimini azalttığını göstermiştir. Bu, kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Omega-3 yağ asitleri, kuru göz semptomlarını azalttığı ve makula dejenerasyonunu önledikleri için gözler için de iyidir. Ayrıca ton balığında bulunan antioksidanlar kalbe iyi gelir ve kanserle savaşmaya yardımcı olur. Ton balığı deniz ürünü olması nedeni ile son derece lezzetlidir ve konserve olarak tüketildiğinde çok çabuk hazırlayabileceğiniz doyurucu, az kalori içeren bir besindir.

Oyla!

İlginizi Çekebilir:

Yorum yapın