NASONEX Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

NASONEX Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
NASONEX burun spreyi
0

NASONEX Nazal Sprey kortikosteroidler adı verilen bir ilaç grubuna dahil olan mometazon furoat içerir. Mometazon furoat bazı sporcular tarafından hatalı kullanılan ve tabletler veya enjeksiyonlarla alman “anabolik steroidler” ile karıştırılmamalıdır. Mometazon furoat’ın küçük miktarları burun içine püskürtüldüğü zaman, burundaki iltihabı, kaşıntıyı, tıkanıklığı ve hapşırığı gidermeye yardımcı olur.

NASONEX 6 yaş ve üzeri çocuklarda ve erişkinlerde saman nezlesi (mevsimsel alerjik rinit olarak da bilinir) ve yıl boyu devam eden rinit (burun iltihabı) semptomlarının tedavisinde kullanılır. Profilaktik tedaviye polen mevsiminin beklenen başlangıcından 2-4 hafta önce başlanmalıdır.

NASONEX 18 yaş ve üzeri erişkinlerde nazal polip (iyi huylu ur) tedavisinde de kullanılır.

NASONEX
NASONEX burun spreyi

Saman Nezlesi ve Yıl Boyu Devam Eden Rinit Nedir?

Yılın belirli dönemlerinde ortaya çıkan saman nezlesi ağaç, çimen, ot polenleri ve ayrıca küf ve mantar sporlarının solunmasından kaynaklanan alerjik bir reaksiyondur. Yıl boyu devam eden rinit, ev tozu akarları, hayvan tüyü kepeği, kuş tüyü ve belirli gıdalara karşı duyarlılıktan kaynaklanabilir. Bu alerjiler burun akıntısı ve hapşırığa neden olur ve burun mukozasında şişliğe bağlı olarak burunda tıkanıklık hissine yol açar. NASONEX prospektüsü içeriğindeki gibi burundaki şişliği ve tahrişi azaltır ve böylelikle, hapşırık, burun kaşıntısı, akıntısı ve tıkanıklığını giderir.

Burun Polipleri Nedir?

Burun polipleri burun mukozasının üzerindeki küçük oluşumlardır ve genellikle her iki burun deliğinde görülürler. Ana belirti burunda tıkanıklık hissidir ve burundan nefes almayı etkileyebilir. Genize akıntı olarak hissedilen burun akıntısı ve tat ve koku duyumu kaybı da görülebilir. NASONEX burundaki iltihabı azaltır ve poliplerin kademeli olarak küçülmesini sağlar.

NASONEX’i Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

KULLANMAYINIZ Eğer:

 • Mometazon furoat veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız var ise).
 • Bir burun enfeksiyonu geçiriyorsanız. Nazal spreyi kullanmaya başlamadan önce enfeksiyonun iyileşmesini beklemelisiniz.
 • Yakın tarihte bir burun ameliyatı veya burun yaralanması geçirdiyseniz, nazal spreyi kullanmaya başlamadan önce burnunuzdaki yaranın iyileşmesini beklemeniz gerekir.

DİKKATLİ KULLANINIZ Eğer:

 • Daha önce tüberküloz (verem hastalığı) geçirdiyseniz veya tüberkülozunuz varsa.
 • Gözünüzde herpes simpleks (virüs) enfeksiyonu varsa.
 • Başka herhangi bir enfeksiyonunuz varsa.
 • Ağızdan veya enjeksiyon yoluyla başka kortikosteroid ilaçlar alıyorsanız.
 • Kistik fibrozunuz varsa.

NASONEX kullanırken, kızamık veya su çiçeği hastalığı olan kişilerle temas etmekten kaçınınız. Bu enfeksiyonları geçirmekte olan kişilerle temas ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Hamileyseniz veya çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, NASONEX’i doktorunuz söylemedikçe kullanmamalısınız. Hamilelik sırasında kullanımı doktor gözetiminde olmalıdır. Ayrıca emziriyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

NASONEX’in araç ve makine kullanımı üzerine etkisi bilinmemektedir.

NASONEX içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler: NASONEX burun içinde tahrişe yol açabilen benzalkonyum klorür içermektedir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanımı

Doktorunuza aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ve bitkisel katkılar dahil tüm ilaçları bildirin. Bazı ilaçlar NASONEX’in etki mekanizmasını değiştirebilir veya NASONEX diğer ilaçlarınızın etki mekanizmasını değiştirebilir. Alerji için ağızdan veya enjeksiyonla kortikosteroid ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz NASONEX kullanmaya başlamadan önce bunları bırakmanızı tavsiye edebilir.

Kullanım Şekli ve Dozu

NASONEX’i her zaman doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Emin olmadığınız zaman doktorunuz veya eczacınıza danışınız. Spreyi doktorunuzun söylediğinden daha uzun süre veya daha sık kullanmayın ve daha yüksek doz almayın.

Saman Nezlesi ve Yıl Boyu Devam Eden Rinit:

 • Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için tavsiye edilen başlangıç dozu günde bir kez (50 mikrogram mometazon furoat) bir burun deliğine bir püskürtmedir. Eğer semptomlar iyi yanıt vermezse, doktorunuz dozu günde iki kez (her biri 50 mikrogram mometazon furoat) iki burun deliğine bir püskürtme olarak artırabilir.
 • 6-11 yaş arası çocuklar için tavsiye edilen başlangıç dozu günde bir kez (25 mikrogram mometazon furoat) bir burun deliğine bir püskürtmedir. Eğer semptomlar iyi yanıt vermezse, doktorunuz dozu günde iki kez (her biri 25 mikrogram mometazon furoat) iki burun deliğine bir püskürtme olarak artırabilir.

Nazal Polipler:

 • 18 yaşından büyük erişkinler için tavsiye edilen başlangıç dozu günde iki kez (her biri 50 mikrogram mometazon furoat) her iki burun deliğine bir püskürtmedir.
 • NASONEX burun poliplerini tedavi etmek için kullanılır ve bu durumu tedavi etmek için ilacı düzenli olarak kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz size nasıl kullanmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgi verecektir.

NASONEX’i kullanırken aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Şişeyi iyice çalkalayın.
 2. Başınızı hafifçe eğerek ilaç püskürtme konumuna getirin.
 3. Bir burun deliğinizi kapatın ve diğer burun deliğinizden spreyi püskürtün. Eşit miktarda spreyi her iki burun deliğine de uygulamaya çalışın.
 4. Sprey uygulandıktan sonra başınızı hafifçe eğilerek ve burun deliklerinizi birkaç kez sıkarak spreyin burun içinde daha iyi dağılmasını sağlayın.
 5. Ellerinizi yıkayın.
 6. İlaç püskürtme aletini kullanıldıktan sonra temizlemeyin. Temizlerseniz spreyin düzgün çalışmamasına neden olabilirsiniz.

NASONEX’i düzenli olarak kullanmanız gerektiğini unutmayın. Semptomlarınız düzelmeden önce birkaç gün kullanım gerekebilir.

Eğer NASONEX’i kullanmayı unutursanız, unuttuğunuz dozu atlayın ve bir sonraki dozu planlandığı şekilde kullanmaya devam edin. İki doz arasındaki zaman çok yakınsa, unuttuğunuz dozu hemen kullanın ve bir sonraki dozu planlandığı şekilde kullanmaya devam edin. İki doz arasındaki zaman çok uzunsa, doktorunuzla iletişime geçin.

Eğer NASONEX’i gereğinden fazla kullanmışsanız veya yanlışlıkla yutmışsanız hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçin.

NASONEX
NASONEX burun spreyi

NASONEX ile Tedavi Nasıl Devam Eder?

NASONEX’i düzenli olarak kullanmalısınız. Semptomlarınız düzelmeden önce birkaç gün kullanım gerekebilir. İlacı bıraktığınızda semptomlarınızın geri dönmesi muhtemeldir. NASONEX’i kullanmayı bırakmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

Doktorunuz, semptomlarınızın düzelip düzelmediğini düzenli olarak değerlendirecektir. Nazal polipleriniz varsa, bu tedavi sürekli olabilir.

Doktorunuz size NASONEX kullanımını nasıl sürdüreceğiniz konusunda daha fazla bilgi verecektir.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, NASONEX’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yaygın yan etkiler (100 hastanın 1 ila 10’unda görülebilir):

 • Burun kanaması
 • Boğaz ağrısı
 • Burun içinde hafif yanma veya kaşıntı

Yan etkilerin görülme sıklığı bilinmemektedir (eldeki verilerle tahmin edilemiyor):

 • Burun kuruluğu
 • Mide rahatsızlığı (dispepsi)
 • Baş ağrısı
 • Bulantı

Ayrıca, NASONEX kullanımı sırasında aşağıdaki ciddi yan etkilerin oluşma olasılığı vardır. Bu yan etkiler nadir görülse de, hemen tıbbi yardım almanız gerekebilir:

 • Alerjik reaksiyonlar (deride kaşıntı, kurdeşen, şişme, ağız veya yüzde şişme, nefes darlığı)
 • Gözlerde ağrı, kızarıklık, ışığa duyarlılık ve görme bozuklukları (bu yan etkiler, gözünüzdeki basınç artışı veya göz içi basıncı artırma riski oluşturan nadir bir yan etki olan glokomun belirtileri olabilir)
 • Nazal mukozada veya burun içinde yaraların oluşması veya burun kanamasının artması

Eğer ciddi bir yan etki ile karşılaşırsanız veya kendinizde veya çevrenizdeki bir kişide ciddi bir yan etki olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçin.

Bu listede yer almayan diğer yan etkileri bildirmeniz önemlidir. Yan etkilerinizi doktorunuza veya eczacınıza bildirerek, ilacın güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmasına yardımcı olabilirsiniz.

NASONEX kullanmadan önce doktorunuzla bu ilacın sizin için uygun olup olmadığını ve olası yan etkileri hakkında konuşmalısınız. Ayrıca, NASONEX’i başka ilaçlarınızla etkileşip etkileşmediğini kontrol etmek önemlidir.

Kaynak: https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/252989d526596.pdf

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir