Kwellada Losyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kwellada Losyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Kwellada losyon ne işe yarar?
0

Kwellada losyon ne işe yarar? Uyuz (Scabies) enfestasyonlarının giderilmesinde etkilidir ve halk diliyle uyuz hastalığının giderilmesine yardımcı olur. Parazitlerin neden olduğu kaşıntı, bu losyon sayesinde tedavi edilir. Uyuza yakalanmış kişiler Kwellada losyon ve aynı ürünün şampuanını kullanabilir. Ayrıca sadece uyuz rahatsızlığında da değil, doktorunuzun uygun gördüğü farklı deri hastalıklarında da kullanılabilir.

Bir eczacı olarak bende, losyon üzerinde deneyimlerimi ve dikkat edilmesi gereken tüm detayları bu yazıda sizlere aktardık. Losyon, etkin madde olarak yüzde 5 Permertin içermektedir ve 120 ml’lik plastik şişelerde satışa sunulmaktadır. Losyonun satışını yapan ve ruhsat sahibi olan şirket; Ali Raif İlaç Sanayi‘dir.

Kwellada losyon nedir
Kwellada nedir, nasıl kullanılır?

Kwellada Losyon Nedir? İçeriğinde Neler Vardır?

Kwellada losyon, çok hücreli asalakların oluşturduğu uyuz hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçtır. Beyaz renkli ve homojen yapıdadır, uyuz tedavisinde uyuza sebep olan asalakların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olan ilaç kaşıntı ilaçları kategorisinde yer alır. Uyuz Losyonu olarak da bilinen Kwellada 5 Losyon içerisinde bulunan yardımcı maddeler şunlardır:

 • %5 Propilen Glikol
 • %0.0300 Metil Parahidrosik benzoat
 • %0.050 Propil Parahidroksi benzoat

Uyuz losyonunun içeriğindeki bu yardımcı etken maddelerin haricinde pek çok madde de bulunmaktadır. Ancak bu maddelerle birlikte losyon, uyuz enfestasyonlarında endikedir.

Kwellada Losyon Ne için Kullanılır?

Bu uyuz losyonu, reçete ile satılmaktadır; dolayısıyla doktor veya eczacı tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmemektedir. Buna ilaveten losyonun nasıl kullanılacağı ve ne için kullanılacağı da doktor ve eczacı tarafından detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Ancak evinizde bu losyondan varsa ve Kwellada losyon ne için kullanılır?; sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte losyonun kullanılması gereken durumlar şunlardır;

 • Ciltte bakteri üremesini engeller.
 • Mikropların neden olabileceği; kaşıntı ve uyuz gibi hastalıkları önler
 • Cilt dokusunun sağlığına kavuşmasını sağlar ve bakterileri azaltır.
 • Cilt dokusu kızarıklarını engeller ve yenilenmesini sağlar.
 • Derinizin sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olur ve kaşıntı gibi cilt hastalıklarını önler
 • Kwellada losyon kaşıntı rahatsızlıklarının giderilmesinin yanı sıra sağlıklı bir cilt dokusuna sahip olmanıza da yardımcı olur.

Ancak losyon doktor veya eczacının önerdiği süre boyunca talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır. Peki losyon nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Kwellada Losyon Nasıl Kullanılır?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Kwellada losyon kullanımı da oldukça önemlidir ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsızlıklarınızdan kurtulmak isterken daha büyük bir problemin oluşmasına davetine çıkarabilirsiniz. Bu nedenle bir eczacı olarak uzman önerisi olmadan bu tür ilaçları cildinize kullanmanızı kesinlikle önermemekteyim. Peki, Kwellada losyon kimler kullanabilir? Nasıl Kullanılır?

kwellAda losyon nasıl kullanılır
Kwellada kullanma talimatı
 • Losyon kullanılmadan önce duşa girilmesinde fayda görülmektedir ve duştan hemen sonra sürülmemeye de özen gösterilmelidir.
 • Losyon deri ile temas ettikten sonra cildiniz tarafından emilecektir.
 • Erişkin ve 12 yaş üzeri kişiler için 30 ml kullanılması yeterlidir ve 60 ml üzerine çıkılması önerilmemektedir.
 • 6-12 yaş arası çocuklar için önerilen oran 12 ml’dir.
 • 1-5 yaş arası çocuklarda yaklaşık olarak 7.5 ml losyon yeterli gelecektir.
 • Son olarak 2 aylıktan 1 aylığa kadar olan çocuklarda ise 3.75 ml losyon kullanılması gereklidir.
Kwellada kullanımı nasıl olur?

Losyon kullanımı için dikkat etmeniz gereken tüm kriterler bunlardır. Ancak uygulama aşamasında dikkat etmeniz çok önemli konular bulunmaktadır ve dikkate alınması gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Bilaxten Nedir Ne İşe Yarar?

Kwellada Losyon Yan Etkileri Nelerdir?

Kwellada losyon yan etkileri, tüm ilaçlarda olduğu gibi içeriğinde bulunan maddelerden dolayı duyarlı olan kişilerde etkisini gösterebilir. Diğer ilaçlarda olduğu gibi etkin ve yardımcı maddelerden dolayı vücudunuzda tepkimeye girebilir ve alerji gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle doktor veya eczacı önerisi olmadan bir arkadaşınızın tavsiyesi ile ilaç kullanmamalı ve sağlık konusunda bilinçli olmalısınız.

Arkadaşınız veya bir yakınınızda losyonu kullandıktan sonra herhangi bir yan etki gözlemlenmeyebilir. Ancak yan etkiler bazen bir süreç sonucunda ortaya çıkmaktadır ve hemen etkisini göstermeyebilir. Losyonun içeriğindeki metil paraben, propil paraben ve propilen glikol lokal deri reaksiyonlarına ve alerjiye sebebiyet verebilir. Losyonu kullanan kişiyi birkaç saat gözlemledikten sonra aşağıda yer alana Kwellada losyon yan etkisi yönergelerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir;

 • Cilt döküntüsü
 • Kızarıklık ve bölgesel kaşıntının artması
 • Lokal ödem (şişlik) oluşumu
 • Bölgesel ağrı
 • Yanma ve batma hissi
 • Deri rahatsızlığı; eritem, ödem, egzama vb…
 • Bölgesel hissizlik

Buna karşın, losyon; pretroidler, pretrinler ve ürüne alerjisi olan kişilerde kontrendikedir ve dolayısıyla losyonun kullanma talimatında bu ve benzeri şikayetleriniz olduğunda vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanız gereklidir. Bu semptomlar, şiddetli kaşıntı görülen hastalarda görülmektedir ve losyon ile hafiflemesi beklenmektedir.

Permetrin ile uyuz tedavisi gören hasta da; ödem, egzama, kızarıklık ve kaşıntı dahil diğer irritasyon bulgu ve belirtilerin, hastalığın doğal gidişatı ile bağlantılıdır. Bu tedaviyi görmüş kişilerde kaşıntı, tedaviden 4 hafta kadar devam edebilir ve endişelenilmesine gerek yoktur.

sagliksitem.com

Kwellada Losyon Gebelikte Kullanımı

Kwellada Losyon 5 için gebelikte kullanıma dair kesinleşmiş bilgiler bulunmamasına karşın kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir. Buna ilaveten çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda losyon ile oluşan bir rahatsızlık görülmemiştir. Ancak bunlara ilaveten bir doktor veya eczacı gözetiminde losyonun kullanılması ve çocuğun hayatının riske atılmaması önerilmektedir.

Losyonun kullanılmasında çocuk doğurma potansiyeli olan ve doğum kontrolü açısından özel bir önleme gerek yoktur. Uygun losyon dozunun tüm vücuda uygulanmasında sistemik permetrin emilimi çok düşüktür ve buna rağmen permetrinin bir miktarı plasental bariyerden geçebilmektedir. Negatif toksisite ve düşük memeli toksisitesi bilgileri göze alındığında permetrin tedavisini takiben fetusa herhangi bir zarar gelmesi çok düşük görülmektedir. Bu bilgiler ışığında, bir eczacı olarak uzman gözetiminde gebelerin bu losyonu kullanmamasını ve kullanırken de tedbirli olmasını önermekteyiz.

Kwellada Losyon Emziren Anne Kullanabilir Mi?

Gebelik sürecinde kremin kana karışma ihtimali çok düşüktür ancak emziren bir anne bu losyonu kullanabilir mi? Kwellada losyon emziren anne için de aynı kriterde değerlendirilmektedir. Losyonun kana karışma ihtimalinin düşük olduğu gibi anne sütüne de karışması oldukça düşük bir ihtimaledir. Ancak emzirme zamanı kaldığında losyon kullanıldı ise iyice yıkanması ve bir süre beklenilmesi gereklidir.

Losyon kullanıldıktan hemen sonra bebeğin emzirilmesi kesinlikle önerilmemektedir ve çeşitli rahatsızlıkların çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Permetrinin sistemik absorpsiyonu çok düşük olduğu için teorik olarak bunun çok küçük yüzdesi annenin sütüne geçebileceği bilinmektedir. Ancak düşük konsantrasyonların yenidoğan bir bebek için risk oluşturması beklenmez, yine de bir doktor gözetiminde losyonun kullanılması önerilmektedir.

Kwellada Losyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kwellada Losyon Çocuklarda Kullanılır mı?

Kwellada Losyon Çocuklarda 0 ila 2 yaş aralığında kullanılmamaktadır ancak 2-6 yaş aralığında rahatlıkla kullanılır. Çocuklara losyon tedavisi uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır

Kwellada Losyon Ne İçin Kullanılır?

Uyuz tedavisi için kullanılır ve deri sağlığının eskiye dönmesini sağlar. Ancak doktor veya bir eczacı önerisi ile kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Şiddetli kaşıntılarda losyon, tek bir seferlik kullanımı ile yüzde 90’a varan sorunlarınızdan kurtulmanıza fayda sağlar.

Kwellada Losyon Nerelere Sürülür?

Uygulama talimatı yönergesine göre baş ve boyun bölgesi dışında her yere sürülmektedir. Göz ve çevresinden uzak tutulmalıdır ve yanlış kullanım sonucu temas olduysa bolca su ile yıkanmalıdır.

Kwellada Losyon Yüze Sürülür mü?

Hayır, losyon baş bölgesine sürülmemektedir. Kulak bölgesine sürülse de kesinlikle göz ve çevresine temas ettirilmemelidir. Ağız ve çevresine sürülmemelidir ve bolca su ile yıkanmalıdır.

Kwellada Losyon Uyuzu Geçirir mi?

Uyuz hastalığı için kullanılan ve normal reçetelendirilen bir ilaçtır. Temiz vücuda tek doz uygulandıktan sonra kaşıntılardan kurtulmanıza fayda sağlar.

Kwellada Losyon Kaç Gün Kullanılır?

Losyon tek dozda uyuz rahatsızlığını önlemektedir. İkinci doza gerek duyulduğunda ise 7 gün beklenilmesi gerekmektedir.

Kwellada Losyon Fiyatı Ne Kadar?

Kwellada losyon 120 ML fiyatı 2023 yılı itibariyle güncellenmiş ve değişkenlik göstermiştir. Buna göre Kwellada losyon fiyat 2023 itibariyle 72,71 TL olarak reçetelendirilmektedir.

Kaynak: https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/c7b6j14wYjEkcy.pdf

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir