Sağlık Sitem

Kapalı Alan Korkusu Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi hakkında Klostrofobi nasıl yenilir? Klostrofobi psikolojik midir? gibi bir çok soru cevabını arıyorlar ve bu sorularada sade net bir cevabı çoğu zaman bulamıyorlar. Sizlere bu konuda sade anlaşılır bir dille yardımcı olmaya çalışacağız.

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi rahatsızlığı olanlar, küçük bir alanda bulunma konusunda korku yaşar. Bu his, günlük yaşamı da olumsuz etkiliyor, kişi asansöre yalnız bindiğinde ve asansör arızalandığında büyük bir korku baş gösterir.

Kişi panikler ve nefes darlığı terleme korku başlar. Bu durum panik atağı da tetikler. Birçok hasta tedavi aramaz ve semptomlar genellikle kendi kendine düzelir. Ancak, klostrofobi dönemini atlatamayanların tedavi olması gerekebilir. Bozukluk en çok çocukluk döneminde görülür ve bazı hastalar panik atak geçirir.


Klostrofobi nedir neden olur? Klostrofobi olduğunu nasıl anlarız?

Küçük alan korkusu ister genetik kaynaklı olsun, isterse öğrenilmiş bir davranış olsun, klostrofobi son derece sinir bozucu olabilir ve insanların hayatlarını kısıtlayabilir. Bir kişinin seyahat etme, çalışma ve sosyalleşme yeteneğini engelleyebilir.

Klostrofobi hastası olan bir kişi kendini eksik hisseder. Kolay sosyalleşemez. Ayrıca kendilerini çok sıkışık hissetmekten korktukları için sinemaya gitmekten kaçınabilirler. Bazı klostrofobi hastası insanlar asansöre binmeyi bile bir mesele haline getirebilir.

Klostrofobi hastası, kolayca nefes almakta zorluk çeker. Tedavi için NLP tekniklerine başvurabilirsiniz. Ya da bir psikologla görülebilirsiniz. Doktorlar genelde ilaçla tedavi ederler.
Bu ilaçlardan bazıları benzodiazepinler, diazepam ve paroksetin olmaktadır.

Bir psikiyatrist, klostrofobinin tedavisine yardımcı olmak için seçici bir serotonin geri alım inhibitörü de reçete edebilir. Klostrofobinin tedavisi mevcuttur. Bu bozukluk için terapi seansları pahalı olabilir. Bir terapisti görmek istiyorsanız, seans başına 85 ila 250 dolar arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Klostrofobi nasıl yenilir? Klostrofobi Tedavisi

Klostrofobisi olan kişiler genellikle kalabalık ortamlardan kaçınır ve endişelenir. Kalabalık yerlerden kaçınırlar çünkü içeride sıkışıp kalmaktan korkarlar. Fobi çok şiddetli olabilir ve kişinin yaşam kalitesine müdahale edebilir. Klostrofobisi olan bazı kişilerde çok az semptom görülürken, bazı hastalarda geçici panik atak görülebilir.

Klostrofobi tedavisi psikoterapi olabileceği gibi duruma göre ilaca kadar değişebilir. Klostrofobi semptomları kalıcıysa veya rahatsız edici hale geldiyse, psikiyatriste görünmekte yarar vardır.

NLP teknikleri ile kişi bu sorunun üstesinden kolayca gelebilir. Bu konuda detaylı bilgileri için Antony Robbins videolarını ve telkinlerini inceleyiniz.

Bu adam kesinlikle bir akademik kariyer yapmadı ama NLP konusunda kendini çok iyi geliştirmiş biri olarak; birçok insana sigarayı alkolü bıraktırdı. Ateş üzerinde yürüme seansları ile de ABD’de çok popüler oldu.

Oyla!

İlginizi Çekebilir:

Yorum yapın