Sağlık Sitem

Genital Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri Neler?

Genital siğil, hem erkeklerde hem de kadınlarda görünen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genellikle genital bölgede HPV virüsünün bir belirtisi olarak ortaya çıkar. HPV virüsü; human papilloma virüs yani Türkçe anlamı ile insan papilloma virüsüdür. Birçok çeşidi bulunur ve bunlardan bazıları genital siğil olarak belirti verir. Daha çok kadınlarda görünür ve açık-koyu kahverengi renkte olabilir. Kimi zaman kabarık kimi zaman leke şeklindedir. Genital bölgede siğil et beni ile sıklıkla karıştırılır. Cinsel ilişki sırasında kanayabilir. Doktorlar sinsice ortaya çıkan genital siğile maruz kalmamak için 21 yaşını aşan tüm kadınların en az üç yılda bir smear testi yaptırmaları öneriyor.

genital siğil neden olur
Genital siğil neden olur belirtileri neler?

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

genital siğil belirtileri ve nedenleri
Genital bölgede siğil neden olur?

Genital bölgede siğil genel olarak kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali bulunmaktadır. Cinsel yol ile bulaşan genital siğilin belirtileri:

 • Tek olabileceği gibi grup halinde de olabilmektedir. Kabarık görünür ya da leke şeklinde de olabilir.
 • Deri renginde değişme olur.
 • Acı ya da ağrı yapmaz. Kaşıntı yapma ihtimali yüksektir.
 • Cinsel ilişki sırasında kanamalar meydana gelebilir.
 • Cinsel ilişkiden haftalar hatta aylar sonra da ortaya çıkabilir.
 • Kadınlarda; dış genital bölge, vajina içinde, vajina çevresinde, anüs içinde, anüs çevresinde, kasıklarda ya da rahim ağzında görünebilir.
 • Erkeklerde; penis, testis, kasık, bacak arası ya da anüste görülebilmektedir.

Genital Siğil Nasıl geçer? Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemi birden çoktur. Genel olarak siğillerin yok olması için değil, temizlenmesi için tedavi uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Krem tedavisi: Siğili yakarak tedavi sağlayan genital bölge siğil kremleri bulunmaktadır. (HPVgent, antihpv, aldara, veregen kremleri siğil tedavi yöntemlerinde uygulanan kremlerdir.)
 • Kriyoterapi tedavisi: Bu tedavi yönteminde sıvı nitrojen ile siğiller dondurulur ve dağılır. Tedavide anestezi kullanılmasına gerek yoktur.
 • Elektrokoterizasyon siğil tedavisi: Siğiller elektrik akımı ile yakılmaktadır. Lokal anestezi uygulanarak bölge uyuşturulur.
 • Cerrahi yöntem ile tedavi: Anestezi altında ameliyat ile siğiller temizlenebilmektedir. Siğillerin bulunduğu doku tamamen yok edilir.
YouTube video
Genital siğil nasıl geçer ve tedavi edilir?

Genital Bölgede Siğil Görselleri

Erkeklerde peniste veya testiste siğil tedavisi nasıl olur?

Erkeklerde siğil tedavisi ilaç, cerrahi yöntem, dondurma ya da siğilleri yakma yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Oyla!

İlginizi Çekebilir:

Yorum yapın