Dudak Uyuşması Nedir ve Neden Olur?

Dudak Uyuşması Nedir ve Neden Olur?
dudak uyusmasi
0

Dudak Uyuşması Nedir?

Dudak uyuşması dudağın tamamında veya herhangi bir bölgesinde uyuşukluk olmasıdır. Nadiren de olsa karıncalanma gibi de hissettirebilir. Dudak uyuşması herhangi bir hastalıkla ortaya çıkabildiği gibi sürekli ve kalıcı hale de gelebilir, bu yüzden çok tehlikelidir. Dudak uyuşmasının bu denli tehlikeli olmasından dolayı nedeni belirlenmeli, çok geç olmadan tedavi edilmelidir.

Dudak Uyuşması Nedenleri

Stres, kalsiyum eksikliği ya da sinir hasarı dudak uyuşmasının meydana gelmesinin başlıca sebeplerindendir.

Nadiren de olsa hızlı ve derin solunum (hiperventilasyon) dudak uyuşmasına sebep olabilir. Hızlı ve derin solunum, stres ve kaygıdan dolayı ortaya çıkar. Dudak uyuşukluğuna sebep olan rahatsızlıklardan biri de kalsiyum eksikliğidir. Kandaki kalsiyum oranının azalması, bazı tıbbi ilaçların kullanımından ya da başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Deniz mahsulü zehirlenmesi küçük balıkların sisteminde bulunan sualtı bitkilerinden gelen toksinler “ciguatera zehirlenmesi” dudak uyuşmasına sebep olabilir. Bu balıkları tüketen insanda dudak uyuşmasının yanı sıra dil uyuşması ve halüsinasyon görülebilir.

Dudak Uyuşmasının Tedavisi

Dudak uyuşması herhangi bir hastalıktan ötürü meydana gelebileceği için, dudak uyuşmasının sebebini bilmeden bir tedavi yöntemi kullanılmamalıdır. Dudak uyuşmasının sebebini öğrenmek için bir uzmana gitmek doğru olacaktır. Dudak uyuşukluğu şayet herhangi ciddi bir hastalıktan dolayı meydana gelmiyorsa evde uygulanabilecek tedavi yöntemler mevcut.

Bunlar:

 • Kullanılan İlaca Ara Vermek

Dudak uyuşukluğu bir hastalıktan dolayı kullandığınız ilaçtan sonra başladıysa kullandığınız ilaca ara vermeniz gerekmektedir. Tabii ki bunu yaparken size o ilacı yazan doktorunuzla konuşmalısınız. İlaca ara verdiğinizde dudak uyuşukluğu sebebinin o ilaçtan ötürü meydana gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.

 • Vazelin

Soğuk havaya maruz kalmış bir dudakta uyuşma görülebilir. Vazelin de bu soğuktan dolayı oluşan dudak uyuşmasını tedavi etmede en iyi yoldur.

 • Gazlı İçecek Tüketmemek

Dudak uyuşmasına maruz kalmış insanların içerisinde karbondioksit bulunan her türlü içeceği tüketmemelidir.

 • Alerji

Dudak uyuşukluğunuzun alerjinizden dolayı kaynaklandığını düşünüyorsanız, bunu tetikleyecek besinlerden, içeceklerden ve maddelerden kaçınmalısınız.

Yine pek çoğumuzun tercihi olan bitkisel yöntemler ile de dudak uyuşmasını giderebilirsiniz. Bunun için öncelikle hekiminize danışmalı ve diyetisyen kontrolünde iseniz onunla da durumu paylaşmanız gerekmektedir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir