1. Anasayfa
 2. İlaç Rehberi

Dropolev Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dropolev Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
1

Dropolev şurup, bir berko markası olup, bu ilacın damlası da bulunmaktadır. Kuru öksürüğün durdurulmasını sağlayan bir tür sıvı ilaçtır. Oral yol ile vücuda alınan bu ilaç çeşitli nedenlerle oluşan ve özellikle de boş öksürüğe bağlı boğaz yolları zedelenmesini engelleyen bir kurtarıcıdır. Özellikle bu tarz durumlar geniz akıntısı ve alerji hastaları için geçerlidir. Alerjiye bağlı kuru öksürükler meydana gelir ve kişi boğaz yollarını dolu hisseder. Bunun sonucunda hem öksürür hem de balgam çıkartacağı düşüncesiyle boğazını zorlar. Tahriş olan boğaz yollarında kanama meydana gelir.

Dropolev Şurup Ne İşe Yarar?
Dropolev Şurup Neye İyi Gelir?
Dropolev Şurup Nasıl Kullanılır?
Dropolev Şurup Yan Etkileri Neler?
Dropolev Şurup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dropolev şurup nedir, ne için kullanılır?

Dropolev oral şurup etkin maddesi klorfeniramin maleat ve levodropropizin içermektedir. İçerdiği bu etken maddeler ile balgamsız öksürüğün sonlanmasını sağlar ve hastaya mükemmel bir rahatlık verir. Dropolev ne zaman etki gösterir? Bu şurup 150 ml’lik şişeler satışa sunulmaktadır. Kutu içerisinde hem kaşık hem de pipet bulunmaktadır. Tabi kaşık ölçek ve pipet üzerinde işaretli ölçek kısımlarını görebilirsiniz. Doktorunuzun size tavsiye ettiği kadar ölçeği doldurup kullanabilirsiniz. Kısacası öksürüğün kesilmesini sağlayan bir maddedir.

Dropolev şurup nasıl kullanılır?

Doktorunuzun belirttiği ölçekte ve günde kaç kere belirtmişse o şekilde kullanınız. Eğer ki, doktorunuzdan bağımsız bu şurubu kullanmaya başlarsanız kesinlikle prospektüs üzerinde yazan ölçekleri uygulayınız. Dropolev yetişkin bireyler için günde 3 kere 2 ölçek şeklinde kullanınız. Yine prospektüste belirttiği üzere 6’şar saat ara ile 10 ml. kullanmanızı öneriyorlar. Ayrıca bu şurup en fazla 1 hafta kullanılmalıdır. Kesinlikle 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

Dropolev şurup endikasyonları nelerdir?

Her 5 ml bir ölçek yerine geçmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dropolev şurubun etken maddeleri 2 mg. klorfeniramin maleat ve 30 mg. levodropropizin. Yardımcı maddeleri ise Metil paraben sodyum, propil paraben sodyum, sukroz, sitrik asit monohidrat, ponso 4r, deiyonize su ile beraber tatlı olması için vanilya ve ahududu aroması içermektedir.

Dropolev şurup yan etkileri

Her türlü ilacın yan etkisi olduğu gibi dropolev şurubun da yan etkileri mevcuttur. Tabi bu yan etkiler alerliye ve duyarlılıpa göre değişim göstermektedir.

 • Nefes darlığı,
 • Dil, dudak, yüz bölgesinde ve boğaz yollarında şişkinlik,
 • Ciltte aşırı derece kızarıklık,
 • Kaşıntı ve deri dökülmesi,
 • Anlık kan basınca düşüş ve baş dönmesi.

Yukarıda saydıklarımdan bir tanesi olmuş hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Dropolev reçetesiz alınabilen bir oral ilaçtır. Dropolev şurup prospektüs kısmını dilimin döndüğünce açıklamaya çalıştım, umarım yazmış olduğum bilgiler sizlere yeterli gelir. Son olarak yine ve yeniden belirtmek isterim ki, bu şurubun doz ve uygulama sıklığına lütfen dikkat ediniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba, makalenizi okurken Dropolev şurubun benzerlerine olan farkını merak ettim. Acaba diğer öksürük şuruplarından farklı bir etkisi veya avantajı var mı? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir