1. Anasayfa
 2. İlaç Rehberi

Dolorex Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Dolorex Nedir? Ne İçin Kullanılır?
dolorex nedir
0

Günlük hayatta birçok insanın çeşitli nedenlerden dolayı ağrısı olmaktadır. Bu konuda en çok başvurdukları ağrı kesicilerden biri ise Dolorex olmaktadır. Her ilaçta olduğu gibi aklımıza ilk olarak Dolorex nedir, Dolorex yan etkileri ve Dolorex ağrı kesici ne için kullanılır konuları gelmektedir.

 Dolorex nedir diye baktığımızda nonsteroid antienflamatuar ilaç (NSAİİ) sınıfına giren ağrı kesici ve enflamasyon giderici bir ilaçtır. Yuvarlak, kırmızı renkli, düzgün biçimli drajelerdir ve her draje 50 mg diklofenak potasyum içerir. İçerisindeki etken madde prostaglandinlerin salgılanmasını engelleyerek ağrı kesici ve ödem azaltıcı etki gösterir.

 Dolorex Ne İçin Kullanılır?

 Özelliklerine baktıktan sonra akla ilk olarak Dolorex ağrı kesici ne için kullanılır sorusu gelmektedir. Dolorex, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ağrının giderilmesinde tercih edilir. Osteoartrit, akut kas iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti, ankilozan spondilit, romatoid artrit gibi hastalıklarda kullanıldığı gibi baş ağrısında ve adet sancısında da kullanılmaktadır. Zaman zaman migren ve diş ağrılarında da etkili olabilmektedir.

 Dolorex Yan Etkileri

 Bütün ilaçlarda olduğu gibi Dolorex yan etkileri de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çok ciddi yan etkileri; ciltte veya gözde sararma, boyunda sertlik, kanlı idrar, göğüste sıkışma hissi, kanlı kusma, düşük tansiyon, yüksek ateştir.

 Ciddi yan etkileri; titreme, kaygı, endişe, görme veya işitme bozuklukları, çarpıntı, mide ağrısıdır. Gaz şikayeti, baş ağrısı, sersemlik hissi, baş dönmesi, ishal ise her ilaçta görülebilen hafif yan etkilerindendir. Bu etkilerden herhangi birinin varlığında mutlaka doktora başvurmak gerekir.

 Dolorex Nasıl Kullanılmalıdır?

 En başta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu unutulmamalı ve ilacın dozu ve kullanım süresi doktor tarafından ayarlanmalıdır. İlacı kullanmadan önce prospektüsünü iyi bir şekilde okumak gerekir. İlaç çiğnenerek değil bol su ile içilmelidir. Regl ağrısı için günde 50 mg ile 100 mg doz tavsiye edilirken günlük doz ayarlaması kişiye göre yapılır.

 14 yaş altında ki çocukların kullanmaması gerekir. Hamile kadınların kesin gerekli olmadığı sürece kullanmaması gerektiği söylenmektedir. Ayrıca Dolorex kullanan anneler bebek emzirmemelidir. 65 yaş üstü kişilerde kullanımına özellikle dikkat edilmeli, bu kişilere ilaç doktor kontrolünde verilmelidir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir