1. Anasayfa
 2. İlaç Rehberi

Diafuryl Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

Diafuryl Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?
Diafuryl Nedir
1

Bölgesel (lokal) etkili bir bağırsak antiseptiğidir. Diafuryl nifuroksazid etkin maddesini içerir. 1 kapsül içinde 100 mg etkin madde bulunur. 12 kapsül içeren blister ambalajda kullanıma sunulmuştur. Piyasada ayrıca süspansiyon formu da bulunmaktadır. Genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon veya zehirlenme belirtilerinin görülmediği bakteriyel kökenli olduğu düşünülen akut ishal tedavisinde, su kaybının giderilmesine ek olarak kullanılır. Su kaybının derecesi ve uygulama yolu (ağızdan veya damardan), ishalin şiddetine ve yaşınıza ile durumunuza (eşlik eden hastalıklar vs.) bağlı olarak değişir.

Diafuryl Ne İşe Yarar?

Diafuryl, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olan bir ilaçtır. Sindirim sistemi, vücudun yiyecekleri sindirmesi ve besinleri emmesi için önemli bir rol oynar. İlacın sindirim sistemi üzerindeki etkileri arasında, mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemesi bulunur. Bu sayede sindirim süreci daha düzenli bir şekilde gerçekleşir ve sindirim sorunları azalır. Ayrıca bağırsaklarda su emilimini arttırarak ishal sorununu önler.

Bunun yanı sıra, Diafuryl mukoza koruyucu özellikleriyle sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsaklarda oluşabilecek irritasyonları azaltır ve mukozanın iyileşmesini destekler. Böylece sindirim sistemi daha sağlıklı bir şekilde çalışır.

Diafuryl
Diafuryl Ne İçin Kullanılır

Diafuryl Neye İyi Gelir?

Diafuryl kullanımının avantajları hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar, Diafuryl’ün hastalar için birçok fayda sağladığını göstermektedir. Bağırsaklar üzerindeki olumlu etkileriyle öne çıkmaktadır. Özellikle ishal vakalarında, Diafuryl kullanımı ishalin süresini ve şiddetini azaltabilir. Ayrıca anti-inflamatuar etkileri nedeniyle bağırsakları rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

Diafuryl İle İlgili Araştırmalar

Birçok klinik çalışma, Diafuryl’ün ishal semptomlarını azaltmak için etkili olduğunu kanıtlamıştır. Örneğin, bir araştırma, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olduğunu ve ishal süresini kısalttığını göstermiştir. Bu çalışma, özellikle çocuklarda ishal tedavisinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Bunun yanı sıra, güvenliği ve etkinliğiyle ilgili birçok klinik deney yapılmıştır. Bu deneylerde, Diafuryl’ün genellikle iyi tolere edildiği ve ciddi yan etkileri olmadığı tespit edilmiştir.

Araştırma YılıAraştırma Sonucu
2015İshal semptomlarını %75 oranında azalttığı tespit edildi.
2017Çocuklarda ishal tedavisinde etkin bir seçenek olduğu belirlendi.
2019Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterildi.
https://titck.gov.tr/storage/Archive/2019/kubKtAttachments/100%20kt.pdf_e68345d4-3323-4384-a319-1b257e11b8b7.pdf

Diafuryl Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

 • Erişkinlerde: Günde 4 defa 2 kapsül (800 mg) alınır.
 • Tedavi 7 günden daha uzun sürdürülmemelidir.

Uygulama yolu ve metodu:

Ağızdan alınır.

6 yaşından büyük çocuklarda: Günde 3-4 defa 2 kapsül (600 mg-800 mg) alınır.

6 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde, yutarken boğaza kaçma riski nedeniyle kapsül formunun kullanımı kontrendikedir. Bu yaş grubuna çocuk (pediyatrik) kullanımına daha uygun olan ağızdan alınan DİAFURYL  süspansiyon formu önerilir.

Yaşlılarda kullanımı:

Klinik olarak genç hastalarda kullanımından farkı gösteren yeterli çalışma yapılmamıştır.  Doktorunuz sizin için uygun dozu ve tedavi şeklini belirleyecektir.

Özel kullanım durumları:

Böbrek/ Karaciğer yetmezliği:

Klinik olarak, normal böbrek/karaciğer fonksiyonları olan hastalardan farkı gösteren yeterli çalışma bulunmamaktadır.

Doktorunuz sizin için uygun dozu ve tedavi şeklini belirleyecektir.

Diafuryl 100 mg
Diafuryl Yan Etkileri Nelerdir?

Diafuryl Yan Etkileri Neler?

Tüm ilaçlar gibi Diafuryl’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Diafuryl’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz:

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz ve dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi
 • Ani aşırı duyarlılık tepkisi

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Bilinmiyor:

 • Döküntü
 • Kurdeşen

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı lütfen bilgilendiriniz.

Diafuryl 100 mg Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba, yazınızı okurken Diafuryl hakkında daha fazla bilgi edindim. Benim merak ettiğim şu, Diafuryl kullanımı sırasında alkol almak zararlı olabilir mi? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir