Augmentin Nedir? Ne İşe yarar? Nasıl Kullanılır?

Augmentin Nedir? Ne İşe yarar? Nasıl Kullanılır?
augmentin nedir
0

Bakteriye bağlı enfeksiyon rahatsızlıkları için kullanılan antibiyotik türü olan Augmentin antibiyotik etkili bir ilaç türüdür. Vücuttaki tehdit edici zararlı bakterilere karşı tedavi edici bir antibiyotik özelliğinde olan Augmentin kulak, burun boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Augmentin ayrıca idrar yolları enfeksiyonu, iltihap çoğalması ve deri enfeksiyonlarında da kullanılan bir ilaçtır. Penisilin içeriğine sahip olan ilaç penisiline karşı alerjisi olan kişilerde etki edebileceğinden doktor tavsiyesine göre kullanılması gerekir.

Augmentin 1000 Mg Ne İşe Yarar?

Augmentin nedir? Augmentin genel olarak idrar yolları enfeksiyonu için kullanılan bir ilaç türüdür. Ancak üst yolunum hastalıkları içinde kullanılabilen Augmentin 1000 mg ne işe yarar sorusunun cevabını merak edenlere cevap olarak kulak sorunları, gırtlak ve boğaz iltihabı, faranjit tedavisi içinde kullanılabilen bir ilaçtır denilebilir.

Augmentin ilaç alt solunum yolu tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olarak zatürre ve akciğer iltihabının tedavisi içinde kullanılabilen bir ilaçtır. kemik ve eklemlerle ilgili sorunlarda yara, çıban, hayvan ısırığı, böbrek, bel soğukluğu tedavisi için uygundur.

Augmentin Şurup Ne İşe Yarar?

Antibiyotik olarak kullanılan augmentin şurup ne işe yarar sorusunun cevabı ise Augmentin genelde idrar yolları enfeksiyonları, ortakulak iltihabı, bronşit, cilt enfeksiyonuna bağlı hastalıkların tedavisi içinde önerilmektedir.

Çocuklarda kullanımı kilo ve yaşa bağlı olarak dozu ayarlanarak verilmesi gereken augmentin şurup doktor tavsiyesine uyularak kullanılmalıdır. Augmentin antibiotik ilaç türlerinin kullanımı 3 aylıktan ufak bebeklerde kullanıma uygun değildir.

Augmentin 1000 Mg Kullanımı

Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken ilaç augmentın 1000 mg kullanımı kişinin yaşına ve kilosuna göre doktorun önereceği doza göre verilmelidir. 10 günlük kullanımda 12 saatte bir kullanılması gereken ilaç doktorun gerektiği kadar tedaviye olumlu etki etmesi için önerdiği kadar kullanılması yararlı olur.

Augmentin Yan Etkileri

Her ilaçta olumlu ya da olumsuz etkilerin olduğu gibi augmentin yan etkileri bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişebilen etkiler yaşa ve kiloya bağlı değişim gösterir. Bazı insanlarda oldukça nadir görülen yan etkiler kimi insanda sıkça görülebilir. Augmentin yan etkileri arasında şunlar bulunur;

 • Dışkıda değişiklik
 • Sindirim sorunları
 • Mide problemleri
 • Bulantı ve kusma
 • Deride kaşıntı
 • Solunum yollarında rahatsızlık

Bu belirtiler olduğunda mutlaka doktora bildirilmeli gerekirse ilaç kesilmelidir.

Augmentin Neden Yasaklandı?

Enfeksiyonların tedavisi için kullanılan Augmentin neden yasaklandı sorusunun merak edilen yanıtı ise ilacın karaciğeri tehdit etmesi olarak belirtildi. Hong kong hükümeti tarafından üretilen antibiotik augmentin güvenlik açısından önemini yitirdiği için piyasadan toplama kararı ile toplanmıştır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir